4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Rodzaje wózków widłowych

Wózki widłowe służą zarówno do transportu wewnętrznego (w budynkach, halach przemysłowych czy magazynach), jak i zewnętrznego (na otwartej przestrzeni). Zostały one zaprojektowane z myślą o potrzebach różnych branż i właśnie dlatego rynek transportowy oferuje szeroką ofertę wózków widłowych. Dowiedz się, jakie są rodzaje wózków widłowych i czym charakteryzują się poszczególne z nich. 

Typy wózków widłowych według jednostek napędowych

Ze względu na rodzaj jednostki napędowej można wyróżnić wózki widłowe spalinowe, gazowe oraz  akumulatorowe. Ten rodzaj klasyfikacji wyznacza miejsce i rodzaj zastosowania, tak aby były bezpiecznie stosowane i gwarantowały najwyższą efektywność pracy. 

  • wózki widłowe spalinowe – zazwyczaj stosowane są jedynie na zewnątrz ze względu na relatywnie wysoki poziom emisji zanieczyszczeń, właśnie dlatego najlepiej sprawdzają się na placach budowy, a także miejscach służących do przeładunku,
  • wózki widłowe gazowe – ten rodzaj wózków stosowany jest również wewnątrz hal przemysłowych czy przestrzeni magazynowych ze względu na mniejszą emisję zanieczyszczeń, jednak wnętrze powinno dobrze wentylowane, 
  • wózki widłowe akumulatorowe (elektryczne) – stosowane są wszędzie tam, gdzie nie mogą być stosowane wózki spalinowe, rodzaje wózków widłowych elektrycznych różnią się między sobą w zależności od użytej technologii – akumulatorów litowo-jonowych lub akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Ze względu na bezemisyjność wózków widłowych zasilanych na prąd są one stosowane w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz elektronicznym. 

Rodzaje wózków widłowych podnośnikowych

Wśród rodzajów wózków widłowych podnośnikowych wymienić można wózki jezdniowe czołowe oraz jezdniowe z masztem wewnętrznym. Pierwsze z nich charakteryzują się tym, że całą pracę maszyny wykonuje jednostka unosząca, która w tym przypadku obejmuje maszt i widły. Ich podstawowym zadaniem jest wsparcie innych urządzeń pracujących w magazynie i podnoszenie, transportowanie i składowanie ładunków. Mechanizm pracy wózka widłowego czołowego polega na umieszczeniu wideł pod ładunkiem, tak aby ułatwić transport ładunków z trudno dostępnych miejsc. 

Z kolei wózki widłowe jezdniowe z masztem wewnętrznym posiadają wbudowany maszt, który pozwala stabilnie przenosić ładunki o większej masie. Wyróżnia się dwa rodzaje wózków widłowych w tej kategorii – pierwszą z nich są wózki z masztem nieobejmującym ładunku, a drugim wózki, które ten ładunek obejmują. Na co wpływa w ten sposób zbudowana konstrukcja? W przypadku pierwszych z nich ładunek podnoszony jest na wysuwanych widłach, które chowają się pomiędzy ramionami jezdnymi, co pozwala lepiej stabilizować całość konstrukcji. Z kolei maszt obejmujący ładunek posiada stateczny maszt. 

Marzysz o zrobieniu kursu na operatora wózków widłowych? Świetnie się składa – zobacz ofertę OSZ Omega i sprawdź sam, co możemy Ci zaoferować i jak możemy Ci pomóc w osiągnięciu kolejnego celu zawodowego. 

Picture of Piotr Kęska

Piotr Kęska

Specjalista do spraw szkoleń OSZ Omega

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.