W Polsce coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Jednym z największych korzyści tego typu urządzeń jest ich bezobsługowość oraz pozytywny wpływ na środowisko. Decydując się na pompę ciepła musimy pamiętać, że na rynku dostępne są dwa rodzaje tego urządzenia – powietrzne i gruntowe. W tym artykule dowiecie się, który rodzaj pomp jest najczęściej wybierany w Polsce.
Z roku na rok można zauważyć wyraźny wzrost sprzedaży pomp ciepła. Popularność tego urządzenia w Polsce jest coraz większa. Chęć dostosowania się do nowych dyrektyw oraz stawiając na komfort użytkowania, pompa ciepła jest coraz chętniej wybieranym urządzeniem. Wyróżniamy dwa główne rodzaje pomp ciepła: powietrzne i gruntowe. Maciej Kudrzycki, kierownik ds. technicznych w firmie Polenergia Pompy Ciepła informuje, że różnica między tymi dwoma rodzajami pomp polega na źródle dolnym, z którego pozyskiwana jest energia, a następnie transportowana do systemu grzewczego zamontowanego w naszym budynku. Pompa powietrzna pozyskuje energię z powietrza atmosferycznego a pompa gruntowa pozyskuje energię z gruntu.
Kierownik działu pomp ciepła w firmie Polenergia Pompy Ciepła pani Agata Borodziuk zauważyła, że dla wielu inwestorów różnice stanowi jednak cena, a nie różnice techniczne w samych pompach ciepła. Z tego właśnie powodu najczęściej wybierane przez klientów firmy są pompy ciepła typu powietrze-woda. Ten rodzaj pomp jest znacznie tańszy niż pompy gruntowe, które do swojego zamontowania wymagają również wykonania kosztownych odwiertów.
Wybierając odpowiednia pompę ciepła trzeba wziąć pod uwagę warunki techniczne niezbędne do wykonania pomp gruntowych. Z tego względu nie każdy może zamontować pompę ciepła gruntową. Problemy związane z wykorzystaniem tego typu technologii przybliży nam Maciej Kudrzycki.
Pompa powietrze-woda czy sprawdzi się zimą?
Spora część osób ma wątpliwości dotyczące działania powietrznych pomp ciepła w okresie zimowym. Biorąc pod uwagę specyfikę działania pomp ciepła, których zadaniem jest dostarczyć ciepło do budynku opierając się o temperaturę powietrza atmosferycznego, spora część osób zainteresowana odnawialnymi źródłami energii ma obawy, czy w najchłodniejsze dni w roku na pewno pompa zapewni odpowiednią temperaturę w domu. Borodziuk informuje, że w momencie podjęcia decyzji o zakupie pompy ciepła są wykonywanie odpowiednie pomiary, aby dobrać najlepszy rodzaj tych urządzeń. Ważnym wskaźnikiem podczas doboru pompy jest punkt biwalentny, który uzależniony jest od lokalizacji inwestycji oraz projektowej temperatury zewnętrznej. Dość często dobiera się pompę do wartości wspomnianego punktu na poziomie -11 stopni Celsjusza, co oznacza, że poniżej tej temperatury konieczna będzie pomoc źródła szczytowego, inaczej mówiąc dodatkowego źródła ciepła.
Patrząc na to jakie mamy temperatury w okresie zimowym na przestrzeni ostatnich kilku lat, to wiemy, że dni z tak niska temperaturą jest tylko kilka. Dzięki obecnym warunkom atmosferycznym w Polsce pompy ciepła sprawują się doskonale co widać po dotychczasowej wydajności oraz wpływ na środowisko. Pamiętajmy, że rynek pomp ciepła jest rynkiem w dalszym ciągu bardzo rozwijającym się i bardzo zmienił się od początku swojego istnienia (oczywiście na korzyść).
W najnowszym raporcie udostępnionym przez instytut Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła widać, że urządzenia te są bardzo popularne wśród użytkowników. Według właśnie tego raportu wzrost zainteresowania tego typu źródłem ogrzewania wyniósł rok do roku 80 procent.
Sprawdź ofertę pomp ciepła w sklepie Oszomega.
Sprawdź kurs na montera pomp ciepła