Ustawa F-gazowa z dnia 15 maja 2015 roku o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych mówi wprost o tym, że osoby mające kontakt z F-gazami, muszą posiadać stosowne kwalifikacje, potwierdzone certyfikatem. Dotyczy to personelu przeprowadzającego instalację i konserwację urządzeń zawierających Fgazy oraz osób zajmujących się ich serwisowaniem. Uprawnienia te nadaje UDT po pozytywnie zdanym egzaminie. Jak wygląda egzamin na F-gazy? Wyjaśniamy w artykule poniżej.
Jak wygląda część teoretyczna egzaminu na F-gazy?
Egzamin na F-gazy odbywa się przed komisją powołaną przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego) i składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Obie części odbywają się w tego samego dnia. Część teoretyczna składa się w testu jednokrotnego wyboru. Do każdego pytania podane są 4 propozycje odpowiedzi. Ta część trwa 90 minut. Aby uzyskać zaliczenie testu, należy udzielić 23 poprawne odpowiedzi z 30 pytań.
Jak wygląda część praktyczna egzaminu na F-gazy?
Po zaliczeniu części teoretycznej egzaminu na F-gazy, przystępuje się do części praktycznej. Podczas tego etapu kandydat losuje od 3 do 5 zadań, które musi poprawnie wykonać na urządzeniu klimatyzacyjnym lub na modelu chłodniczym. Zdanie również i tej części skutkuje uzyskaniem pozytywnego wyniku egzaminu.
Jak długo są ważne uprawnienia na F-gazy oraz w jakich państwach honorowany jest certyfikat?
Certyfikat na F-gazy wystawiany jest przez Urząd Dozoru Technicznego po pozytywnie zaliczonym egzaminie w jednostce oceniającej. Jest to zaświadczenie bezterminowe. Oznacza to, że nie wymaga odnawiania.
Warto zwrócić uwagę na to, że certyfikaty można podzielić na następujące kategorie:
- kategoria I i II – obejmuje czynności: sprawdzanie, konserwacja i instalacja urządzeń stacjonarnych oraz odzyskiwanie F-gazów ze sprzętów stacjonarnych i ruchomych;
- kategoria III – dotyczy czynności: odzyskiwanie F-gazów z urządzeń stacjonarnych i ruchomych oraz pomp ciepła i sprzętów klimatyzacyjnych;
- kategoria IV – umożliwia przeprowadzanie kontroli urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła pod kątem ewentualnych wycieków.
Certyfikat uznawany jest przez pracodawców na terenie całej Unii Europejskiej. W razie potrzeby możliwe jest jego przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego.
Czego spodziewać się na egzaminie – przykładowe pytania
Egzamin certyfikujący ma na celu sprawdzenie zdobytej podczas szkolenia wiedzy i umiejętności. Decydując się na odbycie kursu Fgaz w OSZ Omega, kursant otrzymuje odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne do zdania egzaminu z wynikiem pozytywnym. Przykładowe pytania na temat F-gazów udostępnione są na stronie wspomnianego Ośrodka Szkolenia Zawodowego. Oto kilka z nich:
- Co oznacza definicja w układach chłodniczych jako „urządzenia ruchome”?
- Obowiązki serwisanta / mechanika wykonującego czynności serwisu klimatyzacji samochodowych jakie nakłada ustawa „F-gazowa”?
- Czy osoba montująca pompy ciepła, układy klimatyzacji typu monoblok, układy hermetyczny musi posiadać uprawnienia f-gazowe?