Sama nazwa układnice magazynowe już wskazuje na ich zastosowanie, a ich zalety wykorzystywane są głównie w dużych magazynach. Przy ich użyciu można wykorzystać w pełni automatyzację procesu składowania.
Przy ogromnym wyborze możliwości magazynowania coraz częściej wybierane są właśnie opcje wykorzystujące automatykę, która jest bardziej wydajna pod względem logistycznym. Gdy naszym wyborem jest tego typu rozwiązanie to układnice magazynowe są nieodłącznym elementem.
Czym są układnice magazynowe?
Są to przede wszystkim specjalnie stworzone urządzenia, aby umieszczać oraz pobierać towary na regałowych instalacjach w sposób w pełni zautomatyzowany. Każde takie urządzenie posiada w sobie mikroprocesor, przetwarzający i odbierający zadania wydawane przez odpowiedni system zarządzania magazynem.
Zadaniem układnicy jest pobieranie towarów i transportowanie ich do innych, wyznaczonych przez system miejsc. Przy jednym kursie paleta może być odłożona na wyznaczone miejsce, a druga paleta zabrana. Jest to cykl kombinowany, gdzie wykonywane są dwie czynności podczas jednego kursu układnicy. Praca tych urządzeń może przypominać zadania wykonywane przez wózki widłowe oraz ich operatorów. Jednak w tym przypadku wszystko odbywa się w sposób całkowicie zautomatyzowany, co pozwala w znacznej mierze na oszczędności czasowe.
W jakich systemach mogą pracować układnice magazynowe?
Na razie układnice magazynowe mogą być zastosowane w trzech konkretnych trybach. Pierwszym z nich jest tryb automatyczny, który jest również najchętniej i najczęściej wybieranym trybem. Układnica w tym trybie za pomocą mikroprocesora odbiera zadania kierowane do niej przez system zarządzania.
Kolejnym trybem jest tryb półautomatyczny. Cechą charakterystyczną tego układu jest operator komputera sterującego, którego zadaniem jest wprowadzanie konkretnych współrzędnych w zadaniach układnicy. Dzięki temu mamy możliwość wykonania relokacji towaru w razie nagłej konieczności.
Ostatnim możliwym trybem jest tryb ręczny. Ten tryb wykorzystywany jest tylko w sytuacjach gdzie trzeba wykonać czynności naprawcze, serwisowe układnicy. Wówczas sterowanie układnicy odbywa się z kabiny przy wykorzystywaniu ręcznych mechanizmów. Ten typ układnic odpowiada najwyższym standardom bezpieczeństwa, aby osoby obsługujące nie narażały swojego zdrowia lub życia podczas wykonywanych czynności.
Kiedy należy zainwestować w układnicę magazynową?
Posiadanie układnicy będzie korzystne dla właścicieli magazynów, którzy dążą do ich automatyzacji. Dzięki temu rozwiązaniu zwiększa się wydajność magazynu, a co za tym idzie poprawa poziomu świadczonych usług przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie tego rozwiązania do magazynów, w których znajduje się wiele różnorodnych towarów lub częstotliwość przepływu towaru jest bardzo wysoka.
Posiadacze magazynów chłodniczych lub mroźni są bardzo zadowoleni z zastosowania tego rozwiązania. Przy zautomatyzowaniu poszczególnych procesów można ograniczyć przestrzeń, która wymaga chłodzenia. Układnice mogą pracować w temperaturach do -30 stopni bez obawy o zniszczenie układu.
Zalety układnic magazynowych
Układnice pomagają w optymalizacji przestrzeni magazynowej oraz poprawiają wydajność całego magazynu. Wykorzystując automatykę możemy ułatwić sobie inwentaryzację naszego stanu magazynowego. Ważną zaletą jest również poprawa bezpieczeństwa magazynowanego towaru.