4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Ceny prądu w 2025 roku – rząd zamraża stawki dla gospodarstw domowych

Rząd zaprezentował projekt ustawy dotyczącej zamrożenia cen energii w 2025 roku. Maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych ma pozostać na poziomie 500 zł/MWh do września 2025 r. Jednocześnie rezygnuje się z utrzymania cen maksymalnych dla innych odbiorców, takich jak firmy, samorządy czy szpitale.

Stałe ceny dla gospodarstw domowych

Zamrożenie cen prądu pozwoli gospodarstwom domowym uniknąć wzrostu kosztów do prognozowanego poziomu 623 zł/MWh. Ponadto, wciąż obowiązywać będzie zerowa stawka opłaty mocowej dla odbiorców korzystających z niskiego napięcia (do 1 kV).

Premier Donald Tusk podkreślił, że zamrożenie cen ma również wpłynąć na niższą inflację w pierwszych miesiącach 2025 roku.

Energetyka w polsce

Koniec preferencji dla innych odbiorców

Od 2025 roku rząd rezygnuje z utrzymywania maksymalnych cen dla podmiotów innych niż gospodarstwa domowe. Samorządy, firmy i instytucje użyteczności publicznej, w obliczu stabilizacji rynku energii, powinny radzić sobie lepiej niż w latach 2023–2024. Zdaniem autorów projektu, przedsiębiorstwa są wystarczająco elastyczne, aby korzystać z mechanizmów rynkowych bez ingerencji państwa.

Koszty programu

Koszt zamrożenia cen energii na 2025 rok oszacowano na ponad 5 mld zł, z czego 3,98 mld zł przeznaczone zostanie na rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych. Środki te mają pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Obowiązujące dotąd mechanizmy

Do końca 2024 r. cena maksymalna dla gospodarstw domowych wynosi 500 zł/MWh, a dla instytucji i firm 693 zł/MWh. Najuboższe rodziny mogły również korzystać z bonu energetycznego. W 2025 roku mechanizm ten ma zostać wygaszony, a dalsza ingerencja w ceny ograniczona.

Nowy rozdział dla pomp ciepła – rusza pełną parą!

Wraz z utrzymaniem zamrożenia cen energii, sektor odnawialnych źródeł energii (OZE) szykuje się na prawdziwy boom. Montaż pomp ciepła ma ponownie ruszyć pełną parą, a zainteresowanie tymi urządzeniami dynamicznie rośnie. Programy wsparcia w ramach „Czystego Powietrza” oraz dotacje z Funduszu Transformacji przyczynią się do zwiększenia dostępności tych ekologicznych rozwiązań.

Zanim jednak zdecydujesz się na montaż, zadbaj o odpowiednie kwalifikacje. Szkolenia z zakresu uprawnień F-gazowych (niezbędnych do pracy z czynnikami chłodniczymi) pozwolą przygotować się na wzmożone zapotrzebowanie na usługi związane z pompami ciepła. To doskonały moment, aby zainwestować w rozwój kompetencji i dołączyć do specjalistów w prężnie rozwijającej się branży OZE.

Picture of Piotr Kęska

Piotr Kęska

Specjalista do spraw szkoleń OSZ Omega

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.