4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Wymagania dla uprawnień na wózki widłowe

Aby uzyskać wymagane uprawnienia na wózek widłowy, należy odbyć kurs teoretyczny oraz praktyczny w ośrodku szkoleniowym. Następnym krokiem będzie uczestnictwo w egzaminie państwowym.

Kryteria kandydata na operatora wózka widłowego – lista

Kandydat na operatora wózka widłowego w Polsce musi spełniać następujące kryteria:

  • Mieć minimum 18 lat
  • Brak przeciwwskazań medycznych potwierdzonych badaniami lekarskimi. (Badania psychotechniczne)
  • Choć w kwestii formalnej do podejścia do samego egzaminu nie jest wymagane ukończenie kursu przygotowawczego, to w praktyce uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu bez takiego przygotowania jest bardzo trudne. Lepiej zatem odbyć kurs na wózki widłowe.

Kto może operować urządzeniami transportu bliskiego?

Operować urządzeniami transportu może tylko osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne wydane przez Urząd Dozoru Technicznego.

Aby uzyskać wymagane uprawnienia na wózek widłowy, należy odbyć kurs teoretyczny oraz praktyczny w ośrodku szkoleniowym. Następnym krokiem będzie uczestnictwo w egzaminie państwowym. 

Podstawowe wymagania do odbycia kursu na wózek widłowy

Do kursu oraz egzaminu, mogą przystąpić osoby które ukończyły osiemnasty rok życia oraz posiadają co najmniej wykształcenie podstawowe. Nie wymaga się zaświadczenie badań psychotechnicznych na poziomie kursu oraz egzaminów.

Nie ma więc większych wymagań co powoduje, że w zasadzie każdy może przystąpić do takiego szkolenia. Oczywiście pod warunkiem dobrej kondycji zdrowotnej. Jest to ważne, ponieważ operator wózka widłowego musi wykazać się m.in. sokolim wzrokiem oraz odpowiednio szybkim czasem reakcji.

Do odbycia kursu na wózki widłowe i otrzymania certyfikatu nie jest potrzebne ważne prawo jazdy żadnej kategorii. Uprawnienia nie są zabierane nawet w przypadku utraty prawa jazdy   – chyba że wymaga tego zakład pracy/ośrodek w którym realizowany jest egzamin.

 

Egzamin na wózek widłowy

Po odbytym kursie i zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym uczestnik szkolenia otrzymuje certyfikat i nabywa uprawnienia. Aby uprawnienia były uznawane, koniecznością jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego z orzeczeniem o braku jakichkolwiek przeciwskazań do wykonywania zawodu. 

Opłata za egzamin UDT

Stawka opłaty za sprawdzenie kwalifikacji od 11 lutego 2025 r. wynosi 306,81 zł zł.

Kategorie uprawnień do obsługi wózka widłowego – stare i nowe

Urząd Dozoru Technicznego aż do momentu zmiany na mocy rozporządzenia z roku 2019 określał trzy kategorie uprawnień do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych:
kategoria III WJO – która uprawniała do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych
kategoria II WJO – uprawniała do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z wyłączeniem specjalizowanych
kategoria I WJO – uprawniała do obsługi wózków jezdniowych, w tym specjalizowanych.

Nowelizacja ustawy wprowadziła istotne zmiany, które obowiązują od Od 1 czerwca 2019. Wycofane zostały kategorie I WJO i II WJO.

Aktualnie obowiązującym jest podział na dwa główne rodzaje uprawnień:

  • Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem (uprawnia również do obsługi wszystkich pozostałych wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia) – Dawna kategoria I WJO
  • Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem – Dawna kategoria II WJO + III WJO

 

Operator wózka widłowego- kim jest?

Operator wózka widłowego to osoba uprawniona do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych, czyli pojazdów służących do transportu, podnoszenia i składowania towarów. Do jego obowiązków należy bezpieczna i precyzyjna obsługa wózka, załadunek i rozładunek materiałów oraz dbanie o stan techniczny sprzętu w swoim miejscu pracy.
Operator wózka widłowego może pracować w różnych miejscach, takich jak magazyny, hale produkcyjne, centra logistyczne, porty, składy budowlane czy supermarkety z dużymi zapleczami magazynowymi. Jego umiejętności są szczególnie cenione w branżach transportowej, logistycznej, budowlanej i przemysłowej.

Czy uprawnienia na wózki widłowe są konieczne w każdym przypadku?

Posiadanie uprawnień do prowadzenia wózków widłowym jest obligatoryjne. Ponadto należy pamiętać o tym, że uprawnienia na wózki widłowe nie są już wydawane bezterminowo. Aktualnie są ważne:
5 lat (w przypadku wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem i wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem)
lub 10 lat (jeśli chodzi o uprawnienia wydane na wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem.

Picture of Piotr Kęska

Piotr Kęska

Specjalista do spraw szkoleń OSZ Omega

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.