4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Jak odpowiednio używać rekuperacji podczas zimy?

Rekuperatory to popularne urządzenia do odzyskiwania energii, które pomagają w oszczędzaniu na ogrzewaniu i chłodzeniu. Jednak ich niewłaściwe użytkowanie, zwłaszcza zimą, może prowadzić do wyższych kosztów eksploatacji. Jak temu zapobiec? Oto kluczowe kwestie, które warto uwzględnić już przy wyborze urządzenia.

Sprawność rekuperatora

Najlepsze rekuperatory wyposażone są w zaawansowane wymienniki przeciwprądowe, wentylatory na prąd stały, automatyczne systemy by-pass oraz nagrzewnice wstępne. Koszt takiego urządzenia to nawet 10 tys. zł, ale wiąże się to z wyższą sprawnością i efektywnością energetyczną.

Rekuperacja zimą a straty ciepła

W mroźne dni, skropliny powstające w wymienniku mogą zamarzać, blokując przepływ powietrza. Zamarzanie wymiennika pochłania energię, co wpływa na wydajność rekuperatora. Dodatkowo niektóre modele mogą nie uwzględniać energii potrzebnej do rozmrażania wymiennika, co może prowadzić do niedoszacowania kosztów eksploatacji.

Zabezpieczenie przed zamarzaniem

Aby zapobiec zamarzaniu wymiennika, rekuperatory często zmniejszają wydajność wentylatora nawiewnego w stosunku do wentylatora wywiewnego. Taki system może prowadzić do spadku efektywności odzyskiwania energii i wprowadzać powietrze z zewnątrz przez nieszczelności w domu.

Odmrażanie wymiennika

Zmniejszenie przepływu powietrza przez wentylator nawiewający świeże powietrze to jeden ze sposobów na odmrożenie wymiennika. Jednak w takim przypadku rzeczywista sprawność odzysku ciepła może być znacznie niższa, niż wynika z samego pomiaru temperatury powietrza.

Natężenie przepływu powietrza

Im większe natężenie przepływu powietrza, tym mniejszy czas wymiany ciepła. Jednak przy zbyt niskiej prędkości powietrza może dojść do spadku sprawności rekuperatora z powodu braku turbulencji w strumieniu powietrza, co obniża efektywność wymiany ciepła.

Wydajność wentylatorów

Właściwe dopasowanie wentylatorów jest kluczowe, by zapewnić odpowiednią wydajność rekuperatora. Dobre wentylatory mają tzw. „płaską” charakterystykę, dzięki czemu zmiana oporów przepływu (np. z powodu zabrudzenia filtrów) nie wpływa znacznie na ich wydajność.
Wybór odpowiedniego rekuperatora wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak charakterystyki urządzenia, efektywność odzysku ciepła oraz wymagania instalacji wentylacyjnej.

Szkolenia z wentylacji G2

Aby zapewnić prawidłową instalację i eksploatację systemów rekuperacji, warto skorzystać ze szkoleń SEP G2 z zakresu wentylacji. Dzięki takim szkoleniom specjaliści mogą zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, które pozwalają na efektywne projektowanie, montaż i serwisowanie instalacji wentylacyjnych, zgodnie z najnowszymi standardami technicznymi.

Picture of Piotr Kęska

Piotr Kęska

Specjalista do spraw szkoleń OSZ Omega

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.