4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Spadki sprzedaży elektryków w UE – nawet w Polsce

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce znacząco zmalała. W październiku liczba rejestracji aut w pełni elektrycznych (BEV) spadła o 14% rok do roku, mimo że ogólna sprzedaż samochodów wzrosła o 18%. Z kolei sprzedaż hybryd plug-in wzrosła. W UE sytuacja wygląda odwrotnie: wzrost rejestracji BEV, spadek hybryd plug-in, ale łącznie rynek aut na prąd zmalał.

Polska i Niemcy: podobne trendy

W Polsce liczba rejestracji BEV zmniejszyła się o 13,8% rok do roku, do 1146 pojazdów. W Niemczech spadek wyniósł 4,9%, osiągając 35 491 sztuk. Z kolei sprzedaż hybryd plug-in wzrosła o 12,7% w Polsce (1351 sztuk) i o 18,2% w Niemczech (19 337 sztuk).

Elektryki w Europie: kontrasty

Polska pozostaje jednym z najsłabszych rynków BEV, z udziałem 2,4% w rejestracjach, wyprzedzając jedynie Słowację (2%). Na przeciwnym biegunie jest Norwegia, gdzie 94% kupowanych aut to elektryki.

Duże spadki w sprzedaży elektryków i hybryd plug-in zanotowały Francja i Włochy. We Francji rejestracje BEV spadły o 18% (20,9 tys.), a hybryd plug-in aż o 26,9% (10,9 tys.). Włochy odnotowały spadek sprzedaży elektryków o 12,8% (5 tys.) i hybryd plug-in o 24,9% (4,3 tys.).

Dotacje i ich wpływ

Zmniejszenie dotacji w wielu krajach, m.in. we Francji i Holandii, wpłynęło negatywnie na rynek. Francja wprowadza dodatkowe cięcia w budżecie na dopłaty do elektryków, a Holandia zmniejszyła wysokość dotacji na nowe auta elektryczne z 4 tys. do 2950 euro.

Gdzie rynek rośnie?

Wzrosty rejestracji BEV odnotowały Wielka Brytania (+24,5%) i Holandia (+32,2%). W Danii i Norwegii sprzedaż BEV wzrosła odpowiednio o 83% i 44,5%, choć w obu krajach spadła sprzedaż hybryd plug-in.

Podsumowanie

Spadki sprzedaży elektryków wynikają głównie z ograniczenia dotacji i problemów gospodarczych. Jednocześnie widoczne są różnice między krajami UE – podczas gdy w Polsce rynek w pełni elektrycznych aut kuleje, państwa takie jak Norwegia czy Dania notują dynamiczny rozwój.

Aby przeciwdziałać spadkom w sprzedaży elektryków i rozwijać alternatywne źródła energii, należy postawić na pozostałe rozwiązania OZE, takie jak magazyny energii czy technologie wodorowe. Kluczowe w tym kontekście będą szkolenia SEP 1 oraz SEP G2 i G3, które pozwolą specjalistom zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne w rozwijających się sektorach.

Picture of Piotr Kęska

Piotr Kęska

Specjalista do spraw szkoleń OSZ Omega

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.