4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Lutowanie twarde i miękkie – jakie są różnice?

Lutowanie to czynność polegająca na łączeniu dwóch materiałów za pomocą spoiwa w sposób trwały i nierozłączny. Powstały w ten sposób lut jest twardy i stały, oczywiście, jeśli zostanie prawidłowo wykonany przez odpowiednio przeszkoloną osobę. Podczas lutowania wykorzystuje się dwie metody: lutowanie twarde lub lutowanie miękkie. Czym one się różnią?

Czym jest lutowanie twarde i do czego służy?

O lutowaniu twardym mówimy wówczas, gdy temperatura topnienia spoiwa przekracza 450 stopni Celsjusza. Przy tej metodzie wykorzystuje się materiały takie jak: luty srebrne, fosforowe lub miedziane. Urządzeniami stosowanymi do lutowania twardego są lutownice indukcyjne, palniki acetylenowo-tlenowe, lampy lutownicze oraz palniki propan butan.  Tym sposobem można lutować: stale węglowe, wolframowe, miedz, złoto, srebro, mosiądz, brąz, stale chromowe i niklowe oraz węgliki spiekane. Ze względu na odporność na działanie wysokich temperatur, jest to metoda wykorzystywana podczas tworzenia lub konserwacji instalacji klimatyzacyjnych, chłodniczych i grzewczych. Powstały lut jest trwały oraz odporny na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne. Należy jednak pamiętać, że lutowanie twarde może odbywać się wyłącznie w pomieszczeniach dobrze wentylowanych z zachowaniem zasad bezpiecznego lutowania, ponieważ w trakcie obróbki dochodzi do emisji szkodliwych gazów.

Czym jest lutowanie miękkie i do czego służy?

Lutowanie miękkie odbywa się w temperaturze niższej niż 450 stopni Celsjusza, a spoiwo stanowią luty cynowo-ołowiowe bądź cynowo-miedziane w postaci proszku, drutu lub specjalnych pałeczek. W tym przypadku wykorzystuje się palnik płomieniowy. Jest to metoda powszechnie stosowana w elektronice oraz podczas prac przy instalacjach CO, oraz wodnych i innych, gdzie temperatura pracy nie przekracza 110 stopni Celsjusza.

Czy spawanie i lutowanie to ta sama czynność?

Techniki zarówno spawania, jak i lutowania służą do łączenia dwóch kawałków metali. Wypełniają szczeliny między częściami, wykorzystując ciepło. Metody te jednak działają inaczej i są wykorzystywane do różnych zastosowań, a kluczowym czynnikiem decydującym o jej wyborze jest zastosowana temperatura oraz wpływ temperatury na stan materiału. W przypadku spawania łączone elementy zostają stapiane tak, aby doszło do ich połączenie. Podczas lutowania natomiast nie dochodzi do ingerencji w stan łączonych elementów. Topione jest jedynie spoiwo, wypełniające przestrzeń między elementami.

Kurs Lutowania twardego w OSZ Omega

Podczas lutowania łatwo jest popełnić wiele błędów. Decydując się na lutowanie twarde lub miękkie, trzeba dysponować nie tylko odpowiednim sprzętem, ale również i wiedzą. OSZ Omega organizuje kurs lutowania twardego, pozwalający na poznanie niezbędnej teorii oraz zdobycie umiejętności praktycznych. Jest on skierowany zarówno do osób początkujących, jak i tych, które pracami lutowniczymi już się zajmują. Po odbyciu szkolenia kursanci stają się prawdziwymi fachowcami, poszukiwanymi na rynku pracy. To wielki krok w swoją przyszłość, w który warto zainwestować! 

Picture of Piotr Kęska

Piotr Kęska

Specjalista do spraw szkoleń OSZ Omega

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.