Korzystanie z ciężkiego sprzętu budowlanego jest wręcz niezbędne przy realizacji większości inwestycji budowlanych. Czołowe w tym miejsce zajmuje koparko-ładowarka – wyjątkowo wszechstronna maszyna, zaskakująca uniwersalnością wykorzystania, także przy wielu trudnych zadaniach. Z uwagi na to, że niewłaściwa jej obsługa może stanowić ogromne zagrożenie nie tylko dla operatora, ale także pozostałych osób znajdujących się w pobliżu maszyny, do prowadzenia koparko-ładowarki niezbędne jest posiadanie specjalnych uprawnień. Można je zdobyć poprzez uczestnictwo w szkoleniu na koparko-ładowarki. Do czego służą koparko-ładowarki i jak mogą być wykorzystywane? Zapraszamy do lektury poniżej.
Czym jest koparko-ładowarka?
Koparkoładowarka to wszechstronna maszyna, ciesząca się ogromną popularnością w branży budowlanej. Jest to zasługa możliwości jej szerokiego zastosowania. Sprawdza się w takich obszarach jak: wykonywanie wykopów, podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów oraz materiałów, załadunek i wiele innych. Dzięki wyposażeniu w dwa osprzęty robocze – koparkowy i ładowarkowy, łączy w sobie cechy tych dwóch maszyn, przeznaczonych do robót ziemnych.
Budowa koparko ładowarek
Budowa koparko-ładowarki jest bardzo zbliżona do traktora o napędzie kołowym. Istotnym elementem są układy robocze, czyli układ ładowarkowy umieszczony na przedzie pojazdu oraz układ koparkowy, umiejscowiony z tyłu pojazdu. Pierwszy z nich pozwala maszynie na ładowanie określonego sypkiego materiału, np. gruzu, żwiru, piasku czy węgla i przenoszenie w inne miejsce. Drugi z układów natomiast umożliwia wykonywanie wykopów bądź zrywanie pierwszych warstw nawierzchni.
Dla wygody osoby wykonującej pracę, pojazd wyposażony jest w kabinę operatora oraz system sterujący.
Przeznaczenie koparko ładowarek
Wcześniej zostało już wspomniane, że koparko-ładowarka to maszyna wielozadaniowa. Świetnie się sprawdza zarówno na placu budowy czy rozbiórki, jak i podczas prac komunalnych i przy robotach wykopkowych, a nawet podczas prac organizacyjnych w ogrodzie. Wykorzystana jest przede wszystkim do czynności takich jak kopanie czy załadunek. Doskonale nadaje się również do cięższych robót, np. do kopania rowów czy podnoszenia i przenoszenia materiału w inne miejsce. Konstrukcja koparko-ładowarki pozwala na jej wykorzystanie daleko wykraczające poza sferę budowlaną, za sprawą możliwości zamontowania dodatkowych narzędzi, takich jak pług, zamiatarka, łyżka czy łamacz, a także frezarka do asfaltu, wiertnica i widły paletowe. Jak widać, liczba zadań, jakie można wykonać koparko ładowarką, jest naprawdę duża.
Co jest potrzebne do prowadzenia koparko-ładowarki?
Koparko-ładowarka jest wyjątkowo przydatną maszyną budowlaną. Umożliwia wykonywanie wielu prac, dlatego jest tak popularna i powszechnie wykorzystywana. Należy jednak pamiętać, że prowadzić sprzęt mogą jedynie osoby, które ukończyły specjalny kurs koparko ładowarki, organizowany np. przez OSZ OMEGA i zdały pozytywnie egzamin. Ponadto niezbędny jest odpowiedni wpis o posiadanych uprawnieniach w książeczce operatora maszyn.