4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Operator suwnic – jak nim zostać i ile zarabia?

Operator suwnic jest pracownikiem, który zajmuje się ich bieżącą obsługą, czyli przemieszczaniem ładunków zarówno w pionie, jak i w poziomie. Do wykonywania tej pracy potrzebne są jednak odpowiednie kwalifikacje. Należy posiadać uprawnienia, które wydaje UDT – Urząd Dozoru Technicznego. Jak je zdobyć i jakie dają perspektywy na przyszłość? Przeczytaj nasz poradnik poniżej.

Cechy osobowości dobrego operatora suwnic

Praca operatora suwnic jest bardzo odpowiedzialna. Polega na przemieszczaniu ładunków często o masie przekraczającej nawet kilkadziesiąt ton. Wymaga to od pracownika wielkiej koncentracji, skupienia i cierpliwości. Operator musi również być spostrzegawczy oraz posiadać zdolność przewidywania danej sytuacji, a jego reakcja musi być natychmiastowa. Ponadto ważna jest umiejętność pracy w zespole, np. z hakowym i efektywnej współpracy.

Umiejętności praktyczne operatora suwnic

Praca na stanowisku operatora suwnic wymaga ukończenia 18 lat. Ale to nie jedyny warunek, jaki należy spełnić. Kandydat do pracy musi ukończyć kurs operatora suwnic w OSZ Omega. Jest to szkolenie, które przygotuje go do wykonywania pracy przy przenoszeniu ładunku z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Kurs zawiera teoretyczną i praktyczną część, co daje solidne podstawy do pracy.

Zarobki operatora suwnic

Zarówno w Polsce, jak i za granicą wciąż zauważalny jest brak rąk do pracy na placach budowy, w przemyśle oraz w transporcie, zwłaszcza wykwalifikowanych operatorów maszyn. To sprawia, że mogą oni liczyć na coraz lepsze zarobki. Ich wysokość jest jednak uzależniona od regionu. Większe prawdopodobieństwo otrzymania wyższego wynagrodzenia jest oczywiście w dużych miastach. Oczywiście, operatorzy suwnic bez problemu znajdą pracę również za granicą, zwłaszcza w Niemczech, Niderlandach i Wielkiej Brytanii, gdzie stawka godzinowa jest dużo wyższa niż u nas w kraju.

Podstawowe kroki dla osoby zainteresowanej tym zawodem

Operator suwnicy jest niezbędny niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Jest poszukiwany do pracy w halach produkcyjnych, na placach przeładunkowych czy też na złomowiskach, a także wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są suwnice. Musi jednak posiadać stosowne i udokumentowane uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Po ukończeniu 18 roku życia najlepiej odbyć kurs operatora suwnic. Wybierając ośrodek szkoleniowy, warto zdecydować się na ten, który ma spore doświadczenie i może pochwalić się wysokim wskaźnikiem pozytywnie zdanych egzaminów.

Porady praktyczne

Jak znaleźć pracę jako operator suwnic?

Po uzyskaniu uprawnień wydawanych przez UDT można przystąpić do poszukiwania pracy. Zalecamy, aby regularnie przeglądać portale ogłoszeniowe z ofertami pracy, zwłaszcza te z rynku lokalnego. Warto również pytać bezpośrednio w przedsiębiorstwach, w których pracą bylibyśmy zainteresowani. Jeśli w grę wchodzi także praca za granicą, swoje kroki należy skierować do agencji pracy.

Wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej i przygotowania CV?

Chcąc zgłosić swoją kandydaturę do pracy w charakterze operatora suwnic, przede wszystkim należy przygotować CV, zgodnie z aktualnymi standardami. Wiele podpowiedzi oraz gotowych szablonów można znaleźć na stronach internetowych. Kolejnym krokiem w rekrutacji po przekazaniu CV będzie z dużym prawdopodobieństwem rozmowa kwalifikacyjna. Warto odpowiednio się do niej przygotować, aby dobrze zaprezentować swoją osobę. Zazwyczaj padają pytania o posiadane wykształcenie i doświadczenie, a także może być sprawdzana wiedza teoretyczna.
Picture of Piotr Kęska

Piotr Kęska

Specjalista do spraw szkoleń OSZ Omega

Picture of Piotr Kęska

Piotr Kęska

Specjalista do spraw szkoleń OSZ Omega

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.