W wyszukiwarkach ofert pracy znaczną część stanowią ogłoszenia na stanowisko operatora wózka widłowego. I nic w tym nadzwyczajnego. Wózki widłowe są przecież nieocenionym wsparciem w wielu branżach, zwłaszcza przy pracy w magazynie, hurtowni czy markecie. Urządzenia te nie mogą być jednak obsługiwane przez przypadkowe osoby, ale wyłącznie przez wykwalifikowanych operatorów. Czy warto nim zostać? Podpowiadamy!
Cechy osobowości dobrego operatora wózka widłowego
Od dobrego operatora wózka widłowego oczekuje się pewnych umiejętności oraz odpowiednich cech charakteru. Jest to przede wszystkim wyobraźnia przestrzenna oraz zdolność do przewidywania zagrożeń. Musi on potrafić zachować w pracy pełną koncentrację oraz cechować się refleksem, precyzją i koordynacją. Dodatkowo pożądanymi cechami kandydata na to stanowisko jest odporność na stres i trudne warunki pracy.
Umiejętności praktyczne operatora wózka widłowego
Aby zostać operatorem wózka widłowego, trzeba mieć ukończone 18 lat oraz posiadać przynajmniej wykształcenie podstawowe. Konieczne jest również uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy w tym zawodzie. Ponadto do obsługi wózka widłowego zostanie dopuszczona tylko osoba, która ukończy stosowny kurs, np. kurs operatora wózka widłowego w OSZ Omega oraz zda egzamin UDT. Będzie to potwierdzenie, że osoba ubiegająca się o pracę posiada niezbędną wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Operator musi również znać zasady BHP oraz umieć odczytywać wskazania urządzeń pomiarowych wózka widłowego.
Zarobki operatora wózka widłowego
Na wysokość wynagrodzenia operatora wózka widłowego wpływ ma wiele czynników. Zależy ono przede wszystkim od kwalifikacji i doświadczenia pracownika, a także od miejsca wykonywania pracy oraz wielkości i kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Warto podkreślić, że w większości przypadków operator wózka widłowego może liczyć na dodatkowe premie i benefity, tj. ubezpieczenie grupowe czy dostęp do prywatnej opieki medycznej.
Podstawowe kroki dla osoby zainteresowanej tym zawodem
Aby móc wykonywać zawód operatora wózka widłowego, należy zdobyć niezbędne kwalifikacje, potwierdzone pozytywnie zdanym egzaminem UDT. Zapisując się na kurs operatora wózka widłowego w OSZ Omega, mamy pewność odpowiedniego przygotowania teoretycznego i praktycznego do egzaminu. Kurs trwa zaledwie dwa dni.
Należy pamiętać, że od 2019 roku uprawnienia dla operatorów wózków widłowych są wydawane terminowo — na 5 lub 10 lat, w zależności od rodzaju wózków.
Porady praktyczne
Jak znaleźć pracę jako operator wózka widłowego?
Zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym zapotrzebowanie na wyszkolonych operatorów wózków widłowych nieustannie rośnie. Odpowiednio wykwalifikowane osoby nie powinny więc mieć większego problemu ze znalezieniem pracy. Zalecamy, regularnie przeglądać ogłoszenia zamieszczane na portalach rekrutacyjnych lub w przypadku chęci podjęcia pracy za granicą, skorzystać z ofert agencji pracy.
Wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej i przygotowania CV?
Aby aplikować na stanowisko operatora wózka widłowego, należy wcześniej przygotować CV. Kandydat do pracy powinien w nim szczególnie podkreślić swoje uprawnienia zawodowe i umiejętności praktyczne, zwłaszcza jeśli pracodawca wspomina o nich w ogłoszeniu.
Kolejnym krokiem w przebiegu rekrutacji będzie prawdopodobnie rozmowa kwalifikacyjna, podczas której kandydat do pracy będzie mógł zaprezentować osobiście swoją osobę oraz przedstawić kwalifikacje. Podczas spotkania mogą również pojawić się pytania sprawdzające wiedzę teoretyczną.
Piotr Kęska
Specjalista do spraw szkoleń OSZ Omega