Kiedyś specjaliści dobierali piece na paliwo stałe na podstawie dostępnych urządzeń oraz aktualnej wiedzy co powodowało zainstalowanie kotła o wyższej mocy niż w rzeczywistości jest potrzebny do naszego domu, w konsekwencji musiało dojść do przewymiarowania kotła. W obecnych czasach podczas podejmowania decyzji o zamontowaniu źródła ciepła najczęściej jest wybierana pompa ciepła. W momencie niedoszacowania mocy pompy ciepła stajemy przed podjęciem decyzji o zmianie źródła ciepła lub przewymiarowanie obecnego.
Niedowymiarowanie a przewymiarowanie pompy ciepła
Posiadając niedowymiarowaną pompę ciepła narażamy nasz budynek w okresie grzewczym na niedostarczającą ilość ciepła, czyli na niedogrzane pomieszczenia w domu. Ta sytuacja ma też przełożenie na zwiększenie kosztów eksploatacji poprzez dołożenie kolejnego źródła ciepła czy całkowitą zmianę całego systemu.
Może wystąpić również sytuacja, w której nasz system ogrzewania jest przewymiarowany. Do tej pory takie sytuacje były częstym zjawiskiem, ponieważ co chwile były montowane kotły na paliwa stałe o 20kW mocy większej niż to potrzebne w gospodarstwie domowym. Wówczas zjawisko to było mało zauważalne ze względu na małą szczelność starego budownictwa. Obecnie kładzie się duży nacisk na energooszczędność, a co za tym idzie budynki wykazują się coraz większą szczelnością.
Przewymiarowanie – na czym polega?
Większość firm, która dotychczas zajmowała się montażem tradycyjnych kotłów, poszerzyła lub zmieniła swoją działalność o montaż pomp ciepła. Niestety część z tych firm dalej na podstawie swojego dotychczasowego doświadczenia montuje przewymiarowane pompy ciepła.
Głównym problemem przewymiarowania jest wyższy koszt zakupu samego urządzenia. Inwestor przepłaca a niewykorzystaną moc urządzenia, zwłaszcza latem. W okresie zimowym przewymiarowana pompa ciepła lepiej ogrzeje dom bez wykorzystywania pełnej mocy urządzenia, lecz gdy temperatura zewnętrzna wzrośnie, to narażamy na przekroczenia zakresu regulacji mocy sprężarki. Doprowadzenie do takich sytuacji wpływa na pracę urządzenia, a w konsekwencji może doprowadzić do skrócenia żywotności samego urządzenia. Przy krótkich cyklach pracy sprężarka szybciej się po prostu zużywa. Aby uniknąć takich konsekwencji, właściciele takich pomp będą musieli zamontować dodatkowy, ogromny zbiornik buforowy. Takie rozwiązanie również wiąże się z koniecznością dofinansowania dopełniającego całą instalacje.
Korzystne przewymiarowanie mocy pompy ciepła
Zdaniem Stanisława Glodnego z Panasonic Heating and Cooling przewymiarowanie pompy ciepła jest korzystne w sytuacji, gdy temperatura powietrza wynosiłaby około zera stopni przez cały sezon grzewczy oraz budynek znajdował by się nad akwenem wodnym, takim jak rzeka czy jezioro. W tym momencie zwiększa się udział procesu odladzania w działalności urządzenia, co jest uzasadnieniem posiadania przewymiarowanej pompy ciepła.
Kiepski dobór urządzenia często przekłada się podwyższone koszty inwestycji, złą pracę samego urządzenia – w konsekwencji częste naprawy. Powyższe przykłady wskazują, że przewymiarowane pompy ciepła nie przynosi oczekiwanych korzyści. Przed podjęciem decyzji o montażu tego źródła ciepła należy dokonać dokładnego audytu energetycznego, który pokaże wyraźnie jakie jest zapotrzebowanie dla naszego budynku. Również proponuję poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniej firmy montażowej, która ma doświadczenie przy doborze nowoczesnych rozwiązań.
Więcej praktycznych informacji przekażemy na szkolenie Certyfikowanego Instalatora Pomp Ciepła lub Kurs F-gazowy, Zapraszamy OSZ OMEGA.