4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Ile zarabia monter klimatyzacji i wentylacji?

Zastanawiasz się ile zarabia monter klimatyzacji i wentylacji? Chcesz rozszerzyć swoje kwalifikacje i jesteś ciekaw, czy opłaca się zostać monterem klimatyzacji? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym się zajmuje monter wentylacji?

Zanim dowiesz się, na jakie zarobki może liczyć monter wentylacji i klimatyzacji warto dowiedzieć się, co dokładnie znajduje się w zakresie obowiązków osoby obejmującej to stanowisko. Monter instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się montażem tego typu instalacji oraz samych urządzeń, zarówno w nowych obiektach budowlanych, lokalach, czy przedsiębiorstwach, jak i w już istniejących.

Co dokładnie są to za urządzenia? Można wymienić w tym miejscu m.in. wentylatory, dmuchawy, nagrzewnice, łapacze kurzu i centrale klimatyzacyjne, a także zbiorniki wody, zawory regulacyjne, regulatory parametrów powietrza, sprężarki, czerpnie i wyrzutnie powietrza oraz różnego rodzaju urządzenia kontrolno-pomiarowe. Dodatkowo monter klimatyzacji odpowiada za montaż klimatyzatorów indywidualnych. To jednak nie wszystko. 

Na zarobki montera wentylacji wpływają także dodatkowe zadania, których się podejmuje. Może to być m.in. podłączenie instalacji wodnej, grzewczej, chłodniczej i elektrycznej. Wymienić należy także wszelkiego rodzaju izolacje (np. przeciwdrganiowe i przeciwwilgociowe, termiczne i akustyczne) układów przewodowo-instalacyjnych oraz urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz szereg prac budowlanych, które są niezbędne podczas montażu zarówno instalacji, jak i urządzeń.

Na koniec warto dodać, że monter klimatyzacji musi także zajmować się weryfikacją sprawności działania wykonanych instalacji i urządzeń, systematyczną konserwacją oraz wszelkimi pracami, które wiążą się z zamontowaną instalacją (np. rozbudowa, demontaż, remont, serwis). Dodatkowo praca montera klimatyzacji musi być wykonywana zgodnie z przepisami BHP. Zanim ustalisz, czy opłaca się zostać monterem klimatyzacji, czas dowiedzieć się, jakie wymagania należy spełnić.

Jak zostać monterem klimatyzacji?

Warto rozpocząć od tego, że monter klimatyzacji powinien być osobą pełnoletnią i dobrze by posiadał dyplom ukończenia szkoły zawodowej o profilu budowlanym lub mechanicznym. Oczywiście wykształcenie o stopień wyżej np. technikum, czy liceum profilowane będzie dodatkowym atutem. Nie jest to jednak jedyna droga, gdyż monterem klimatyzacji i wentylacji można także zostać w wyniku ukończenia kursu organizowanego przez ośrodki doskonalenia zawodowego jak Oszomega.

W naszym portfolio szkoleniowym posiadamy m.in. kurs montażu klimatyzacji, czyli szkolenie z montażu i obsługi klimatyzacji typu split. Uprawnienia są nabywane w wyniku pozytywnie zdanego egzaminu. Warto podkreślić, że szczególnie poszukiwani na rynku pracy są także ci monterzy, którzy mogą pochwalić się certyfikatem montera określonego systemu klimatyzacji lub wentylacji i/lub konserwatora/serwisanta instalacji oraz urządzeń, w której wykorzystywana jest pożądana technologia. Czas dowiedzieć się, jakie są zarobki montera klimatyzacji.

Monter klimatyzacji – zarobki

Oczywiście jak w przypadku innych zawodów, również zarobki montera wentylacji zależą od umiejętności i stażu. Do czynników uzależniających warto dodać także doświadczenie, formę zatrudnienia oraz ewentualne premie. Średnio monter klimatyzacji może liczyć na wypłatę rzędu 3000-4000 zł.

Są to zarobki doświadczonego montera, który ma kilka lat doświadczenia w zawodzie. Początkujący monter wentylacji może spodziewać się zarobków rzędu 2500-3000 zł.

Czy opłaca się zostać monterem klimatyzacji?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeżeli interesuje Cię zawód montera wentylacji to sam musisz dokonać analizy wszelkich „za” i „przeciw” i podjąć właściwą decyzję. Warto dodać, że jest to w większości praca jednozmianowa po 8 godzin dziennie, co dla wielu osób jest sporym atutem. Jeżeli postanowisz pójść tą drogą to warto wybrać kurs z naszej oferty. Serdecznie zapraszamy.

Picture of Piotr Kęska

Piotr Kęska

Specjalista do spraw szkoleń OSZ Omega

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.